Dobieranie peruki – krok po kroku

piątek, Kwiecień 27, 2018

Niezależnie od przyczyn oraz wieku utrata włosów dla wielu osób jest wydarzeniem traumatycznym. Dotyczy to szczególnie pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, w tym dzieci. Wedle statystyk liczba chorych na raka wzrasta systematycznie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów terapii, zwłaszcza w początkowych stadiach jest chemioterapia. Niestety metoda ta niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Jak radzić sobie z problemem utraty włosów? Jak przebiega proces doboru peruki?

Dlaczego włosy wypadają...
Przyjmowanie chemioterapii, a więc cytostatyków, ma za zadanie zniszczyć komórki rakowe. Niestety proces destrukcji dotyczy również innych komórek szybko ulegających podziałowi, takich jak komórki macierzy włosa. Z czasem cebulki włosa stają się słabsze, a kosmyki cienkie i łamliwe. Włosy podczas terapii mogą wypadać stopniowo lub gwałtownie - w zależności od przyjmowanej dawki. Proces łysienia jest odwracalny - co z pewnością stanowi dobrą wiadomość. Zanim jednak włosy zaczną odrastać musi minąć co najmniej kilka tygodni od zakończenia terapii. Nie trzeba zatem być geniuszem, by zauważyć, że przez co najmniej kilka miesięcy trzeba będzie czymś zastąpić naturalne kosmyki. Dlaczego to takie istotne?

Namiastka normalności
Zmiany w wyglądzie powodowane chorobą lub zaburzeniami hormonalnymi wpływają również na samopoczucie, a co za tym idzie jakość życia. Być może wizerunek nie jest najważniejszym elementem, niemniej jednak - dbanie o pewne jego aspekty pozwala chociaż na chwilę oderwać się od dużo poważniejszych problemów zdrowotnych. Budowanie pewności siebie, świadomość swojej kobiecości to dla wielu kobiet jedyny sposób na to, by normalnie funkcjonować. W przypadku dzieci dochodzi jeszcze lęk przed brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Stąd też - peruka dopasowana do indywidualnych potrzeb może wiele zmienić w tym, jak osoba chora lub dotknięta przypadłością genetyczną postrzega siebie i swoją sytuację.

Indywidualne podejście do problemu łysienia
Naturalnie sam proces wyboru peruki nie przebiega błyskawicznie. Istotne jest przede wszystkim zrozumienie oczekiwań klienta. Zakup peruki z naturalnych włosów nie sprowadza się jedynie do mierzenia kolejnych modeli. W trakcie rozmowy liczy się każdy szczegół - wcześniejszy kolor, ulubione uczesanie, sposób zakładania peruki... Współczesny rynek sztucznych włosów daje szereg możliwości.

Zasady obowiązujące przy doborze peruki są takie same, jak w przypadku wybierania fryzury w salonie. Kolor dopasowywany jest do karnacji, ewentualnie do naturalnego odcienia włosów. Kształt uczesania natomiast określa się na podstawie nie tylko preferencji, ale i rysów twarzy. I tak:

* w przypadku okrągłej twarzy o niskim czole i wyraźnie zaokrąglonych policzkach polecane są fryzury półdługie, proste i pozbawione grzywki. Przydatne może okazać się cieniowanie - warto zaznaczyć, że dobierając perukę decydujemy również o tym, jak będzie wystylizowana. Na to, jak podatne na zabiegi będą włosy wpływa nie tylko fakt, czy są naturalne, ale też jakie jest ich pochodzenie. Najtrudniej zmienić kształt włosów azjatyckich;
* trójkątna twarz - z szerokim czołem i niewielką brodą sprawia, że niekoniecznie dobrze wyglądają fryzury bardzo krótkie, eksponujące czoło czy wysokie upięcia;
* osoby o wyraźnych rysach charakterystycznych dla twarzy kwadratowej powinni unikać półdługich włosów z grzywką, zbyt gładkiego stylu, bądź też zbyt krótkich fryzur (bo i takie peruki cieszą się popularnością) - najlepsze i najbardziej naturalne rezultaty dadzą lekko asymetryczne, ukośne cięcia;
* najwięcej możliwości stwarza twarz owalna - tutaj rodzaj uczesania jest ściśle związany z preferencjami klientki/a - podkreślmy przy tym, że perukę z naturalnych włosów pielęgnuje się podobnie jak "własne" kosmyki, można zmieniać uczesanie, a czas, w którym pozostaje w dobrym "stanie wizualnym" może wynieść nawet do 2 lat;

Wszystkie te wskazówki są branę pod uwagę w sytuacji, gdy klientom prezentowane są gotowe produkty. Wybór peruki - aby przebiegał w jak najbardziej komfortowych warunkach - może się oczywiście odbywać także w towarzystwie bliskich. I choć to, czy posiadamy włosy czy nie nie stanowi oficjalnie elementu terapii, to ma jednak niebagatelny wpływ na aspekt psychologiczny.