Peruki dla mężczyzn

poniedziałek, Lipiec 16, 2018

Łysienie - częściowe lub całkowite znacznie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet. Przyczyny takiego stanu rzeczy są uwarunkowane hormonalnie, ale również genetycznie. Do pewnego momentu można stosować kuracje wzmacniające cebulki. Przychodzi jednak dzień, gdy należy pogodzić się z utratą włosów. Wówczas możliwości jest kilka - można zdecydować się na ogolenie całej głowy, co sprawdza się jednak tylko u panów o kształtnej czaszcze, można też zainwestować w kosztowny przeszczep cebulek. Inną alternatywą są różnego rodzaju uzupełnienia i peruki. Ich popularność w ostatnich latach po raz kolejny wzrasta - dlaczego? O męskich perukach i przyczynach ich triumfalnego powrotu na rynek piszemy poniżej.

"Męski" problem?

Predyspozycja mężczyzn do łysienia jest związana głównie z wpływem hormonu, będącego pochodną testosteronu. Oddziałuje on na mieszki włosowe, które stają się z biegiem lat coraz słabsze. Dlatego na ogół do całkowitej utraty włosów dochodzi już pomiędzy 40 a 45 rokiem życia. Znaczenie ma jednak genetyka - niektórzy są bardziej podatni na dihydrotestosteron, inni mniej. W sytuacji, gdy podłoże nie jest hormonalne, do łysienia może dochodzić także pod wpływem urazów, oparzeń, zatruć metalami ciężkimi czy chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, łuszczyca czy toczeń rumieniowaty. Znaczenie ma również styl życia, sposób odżywiania, narażenie na stres.

Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia. Najpopularniejsze jest androgynowe, któremu towarzyszy często łojotok. Dermatolodzy wyróżniają również łysienie plackowate - w tym wypadku utrata włosów nie następuje równomiernie, lecz rozprzestrzenia się ogniskowo. Osobną grupę stanowią osoby przechodzące terapię związaną z nowotworami. Pacjenci, którzy w związku z leczeniem onkologicznym łysieją, często tracą nie tylko poczucie atrakcyjności, ale też resztkę normalności. Zarówno panie, jak i panowie.

Już przed momentem, w którym zaczniemy tracić włosy warto zastanowić się nad doborem peruki. Jej zakup to najczęściej inwestycja na co najmniej kilka miesięcy - dlatego warto wybrać naturalne włosy. Przede wszystkim są one bardziej wytrzymałe, wyglądają estetycznie, a przy tym ich nakładanie nie jest nieprzyjemne. Przeciwnie - wysokiej jakości materiały pokrywające "szkielet" peruki nie podrażniają w żaden sposób delikatnej skóry głowy.

Dlaczego warto zainwestować w perukę?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że proponowane obecnie przez producentów peruki w niczym nie przypominają niskiej jakości tupecików przypominających nieżywe zwierzątko - widocznych chociażby na rodzinnych pamiątkowych zdjęciach z epoki PRL czy w kadrach z filmów z lat 80 XX - wieku. To modele dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów, stworzone w taki sposób, by zapewnić jak największy komfort użytkowania.

Pielęgnacja peruk dla panów nie odbiega od pielęgnacji "sztucznych" włosów dla pań. Również należy regularnie rozczesywać pasma specjalnymi szczotkami lub grzebieniami, utrzymywać fason siateczki, jak i czyścić włosy przy pomocy specjalistycznego szamponu (oraz w razie potrzeby płynu antystatycznego, by włosy się nie elektryzowały - np. podczas kontaktu z syntetycznymi tkaninami). Peruki dla mężczyzn z włosów naturalnych mogą być oczywiście modelowane. Na rynku dostępna jest szeroka gama kosmetyków utrwalających fryzurę, a nawet pozwalających na zmywalną koloryzację peruk naturalnych, tupetów czy uzupełnień. Peruka to bowiem nie jedyna alternatywa, na jaką mogą zdecydować się mężczyźni, którzy z jakichś powodów utracili (lub nigdy nie mogli się pochwalić) gęstą czuprynę.

W ofercie znajdują się peruki całościowe oraz częściowe - czyli popularne tupety. W ich przypadku niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego odcienia oraz faktury włosów - naturalne kosmyki zdecydowanie sprawdzają się najlepiej. Nie należy zniechęcać się wyższym kosztem - idzie za nim powiem o wiele lepsza jakość. Dodatkowo, zakup takiej peruki czy innego uzupełnienia pozytywnie wpływa na samoocenę, pozwala też lepiej zorganizować inne aspekty życia. Dużo łatwiej skupić się na karierze czy towarzyskiej aktywności, gdy kompleksy nie stanowią przeszkody do działania.